Mellplasztika után
A mellplasztika műtét – mint minden műtét, melynek során a bőrt sérülés éri – után heg marad vissza. Ez elkerülhetetlen, és a heg a természetes gyógyulási folyamat része.
Attól még, hogy plasztikai műtétet végzünk, ahol kimondottan ügyelünk arra, hogy minél kisebb vágások, minél rejtettebb helyen, minél kevésbé látható öltésekkel készüljenek, sajnos maradnak hegek.
Az, hogy milyen hegek maradnak vissza a mellplasztika után, rengeteg dologtól függ.
- Az emberek különbözőek, így nem egyforma a gyógyulási folyamat sem. Van, akinek hamar gyógyulnak a sérülései, más sokáig viseli egy-egy sebesülés nyomát. Van, akinél a seb záródása, gyógyulása gyors, azonban a bőrfelület sokáig nem lesz egyenletes felszínű vagy színű. Ezeket a dolgokat nem lehet előre megjósolni, és az egyéntől függ minden esetben.
- A bőrtípus, annak vastagsága, minősége is meghatározó.
- Nem mindegy a vágás helye sem. Vannak testrészek, ahol sokkal gyorsabb a gyógyulás. Általában a jó vérellátású testtájak jobban és gyorsabban gyógyulnak.
- A seb zárásakor kialakuló feszülés is jelentős befolyásoló tényező.
- Meglévő fertőzések, esetleg krónikus betegségek is beleszólhatnak a gyógyulási folyamatba.
- Az alkalmazott sebészeti technikától is függ a hegek alakulása.
- A hegeket óvni kell, áztatása legalább 2 hónapig tilos ( zuhanyozni szabad).
- UV fény ne érje minimum fél évig – napoztatás, szolárium.
A mellplasztika esetében törekszünk arra, hogy minél esztétikusabb legyen a megjelenés. Ez természetesen nem csak a mell formáját jelenti, hanem a heget is, ami a bőr minőségétől is függ.
A célunk az, hogy a hegek minél kisebbek, rejtett helyen, minél kevésbé legyenek láthatóak.
Ahogy arról már volt szó, minden műtéti eljárás után marad heg. Azonban a mellplasztika során arra törekszünk, hogy a műtéti hegek olyan helyre kerüljenek, ahol kevésbé láthatók. Ilyen hely például a mell alatti úgynevezett áthajlási vonal.
Itt a mell formája, alakja miatt egyáltalán nem feltűnő a bemetszés helye.
A plasztikai műtétek során leggyakrabban az úgynevezett plasztikai varratot alkalmazzuk.
Ez a szokásos sebészeti “létra” varrattól eltérően nem a bőr felszínén fut végig. A plasztikai varrat a bőr mélyebb, irha rétegében fut, ott rögzíti egymáshoz a sebszéleket. A fonal csak a seb elején és a végén látható. Ez a varrási eljárás a sebszélek pontosabb össze fekvését és a hegek szebb gyógyulását segíti elő.
A seb gyógyulási folyamata, hegek képződése
A bőrön ejtett sebek, amik a bőr teljes vastagságát érintik, mindig heggel gyógyulnak. A hegek nem egyenértékűek azokkal a szövetekkel, melyek helyén képződnek. Hámszövet helyett kötőszövet, heg alakul ki. Érzéketlenebbek, ér- és ideg ellátásuk rossz, és nem rugalmasak.
A plasztikai eljárások során a legkíméletesebb eljárásokat alkalmazzuk, így a mellplasztika után a kialakuló hegek vékonyak, puhák lesznek.
Azonban a hegek kialakulását rengeteg tényező befolyásolja: életkor, egyedi adottságok, allergiák, testtájék stb. Azt is tudni kell, hogy a hegek kialakulása, érése egy évig is eltarthat. Ennyi idő szükséges, hogy megpuhuljon, elvékonyodjon, kifehéredjen, beleolvadjon a környezetébe.
Volt olyan páciensem, aki nagyobb heggel járó műtét után szoláriumba ment a friss hegével. Nem mert kontrollra jönni, mert csúnya heg alakult ki.
Egy év elteltével, ha a hegek zavaróak, nem szépen gyógyultak, lehetőség van a korrekcióra.
A hegek korrekciója korszerű varrás technikával, rejtett, a bőr mélyében húzódó varratokkal történik. De arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a korrekció után is marad hegvonal, hisz semmilyen operáció vagy metszés nem gyógyul hegek nélkül.
Jelentkezz most ingyenes konzultációra!